Manu_Arktyka

czwartek, 20 sierpnia 2015

Bajkowo - filmowa Łódź

Zanim nie odwiedziłam tego miasta, nie miałam pojęcia jak bardzo bajkowo - filmowym miastem jest Łódź...ale od początku.
W tym mieście znajduje się Muzeum Kinematografii. Muzeum mieści się w pałacu Karola Scheiblera przy Placu Zwycięstwa 1. Zaraz w wejściu przywitał nas Filemon i Bonifacy.
Wchodzimy przez próg... super!
Na półpiętrze można samemu stworzyć świat Misia Koralgola. Trochę zabawy i schodzimy na dół. Przechadzamy się pomiędzy projektorami, sprzętem do składania klatek i kamerami. Nagrody filmowe, kultowe plakaty najlepszych polskich (i nie tylko) filmów. Podziwiamy salę bankietową, która widziała już nie jeden nagrany film:
Stawka większa niż życie, 
Ziemia obiecana, 
Jak daleko stąd, jak blisko,
serialowa Lalka,
Łabędzi śpiew...
To ciekawe uczucie być w tym miejscu, stać tutaj, gdzie powstały wielkie polskie produkcje i oddychać tym samym powietrzem, co aktorzy podczas kręcenia tak wielkich filmów.
Oglądamy, podziwiamy, chłoniemy opowieści przemiłej Pani przewodniczki, która odkryła dla nas rąbek historii tego miejsca, poświęciła nam czas i pokazała gdzie i która scena była kręcona.
Wychodzimy... rozmyślamy, rozmawiamy i ...
docieramy do innego filmowego świata - Kingsajz na wyłączność :-)Niesamowite uczucie! Co prawda eksponaty stoją na zewnątrz i ząb czasu ciut ich nadgryzł, ale mimo wszystko... dotykamy tego co kilka lat wstecz widzieliśmy na srebrnym, jeszcze kineskopowym ekranie.

Oczywiście to nie wszystko...
Łódź poza filmową jest jeszcze niezwykle bajkową. Można tu spotkać bohaterów wielu bajek. My tak skromnie poznaliśmy tylko kilku.

Poznajecie? wróbelek z "Przygód kilka Wróbla Ćwirka", który stoi przed łódzką Palmiarnią
oraz wszystkim znany Miś Uszatek z ulicy Piotrowskiej
 Łódź nas zaskoczyła. Pozytywnie! Polubiłyśmy ją, mimo że nie wiedziałyśmy co tu zastaniemy i byłyśmy zupełnie nie przygotowane. Są tu atrakcje dla dużych i małych, więc następnym razem dokończymy spacer śladami Bajkowej Łodzi.
Do zobaczenia!

PS. oryginalne zdjęcia zostały pobrane z internetu.

4 komentarze:

 1. cudnie!
  Musimy sie wybrać do tego muzeum!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Koniecznie Kasiu! fantastyczne miejsce i dla małych i dla dużych.

   Usuń
 2. Filmy jak filmy, ale dla tych bajkowych wspomnień chętnie bym się tam wybrała. Filemon i Bonifacy to przecież moje dzieciństwo ;))

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Moje też, a jest cały szlak zwany "Bajkowa Łódź" to w większości bajki naszego dzieciństwa.

   Usuń