Manu_Arktyka

piątek, 7 sierpnia 2015

Szlakiem Orlich Gnizd (z Asią)

Zmotywowana wczorajszą wycieczką zdecydowałam pozbierać wszystkie odwiedzone przez nas miejsca w jedną całość i sprawdzić ile jeszcze miejsc z listy 16-stu pozostało nam do odwiedzenia (bo chcemy je zobaczyć jeszcze przed końcem tych wakacji).

Od początku...

Szlak Orlich Gniazd to 16-ście obiektów zgodnie z listą poniżej:

mapka pochodzi ze strony http://www.orlegniazda.pl/ - bardzo polecam

1. Jasna Góra w Częstochowie
2. Zamek w Olsztynie (09.08.2015 zdobyty!)
3. Zamek i rezerwat "Ostrężnik" (09.08.2015 zdobyty!)
4. Zamek w Mirowie (08.08.2015 zdobyty!)
5. Zamek w Bobolicach (08.08.2015 zdobyty!)
6. Zamek "Bąkowiec" w Morsku (08.08.2015 zdobyty!)
7. Gród na Górze Birów w Podzamczu (06.08.2015 zdobyty!)
8. Zamek Ogrodzieniec (06.08.2015 zdobyty!)
9. Pałac w Pilicy (06.08.2015 zdobyty!)
10. Zamek w Smoleniu (06.08.2015 zdobyty!)
11. Ruiny zamku w Bydlinie (06.08.2015 zdobyty!)
12. Zamek w Rabsztynie (06.08.2015 zdobyty!)
13. Zamek Pieskowa Skała (23.02.2014 zdobyty!)
14. Zamek w Ojcowie (23.02.2014 zdobyty!)
15. Zamek w Korzkwi
16. Wawel w Krakowie (17.03.2012 zdobyty!)

czyli 14/16 mamy już za sobą :-)

Teraz fotograficznie by pokazać, że to fajna przygoda i warto ten szlak odwiedzić...zaczniemy od końca.

Wawel
Byłyśmy tu z Asią w 2012 roku. Jak ten czas leci...
Ojców
Niestety w 2014 roku zamek był w trakcie remontu, więc obejrzeliśmy go jedynie z zewnątrz płacąc 10 zł za 30 minut parkingu.Pieskowa Skała
Mimo drogiego parkingu lubimy to miejsce i Maczugę Herkulesa. Nie tylko Zamek warto zobaczyć, ale również okolicę.Zamek Ogrodzieniec w Podzamczu
Świetnie przygotowany zamek. Dużo schodków, pomostów, korytarzy. Polecam to miejsce mimo ceny za wejście warto tu zajrzeć.Gród na Górze Birów
Oddalony od Zamku Ogrodzieniec o jedyne 1,8 km ciekawy drewniany gród obronny.
Pałac w Pilicy
Tabliczki mówią, że pałac jest obecnie w remoncie (szkoda, że nie widać by się coś tam działo). Piękny obiekt, który niszczeje. Warto zobaczyć.Zamek w Smoleniu
Obecnie trwa tutaj remont, ale Panowie pozwolili rzucić okiem. Już jest pięknie, a będzie jeszcze ciekawiej. Niesamowita budowla na szczycie stromej góry.Ruiny Zamku w Bydlinie
Pozostało już niewiele. Sama podstawa zamku wygląda na skromną, ale na starych rysunkach wygląda dość okazale.
Zamek w Rabsztynie
Otwarty od 2015 dla zwiedzających.
Prace remontowe jeszcze się toczą, ale w dużej mierze zamek jest już odrestaurowany i wygląda niesamowicie. Gorąco polecamy, bo mikroskopijne ceny biletów powinny być przyciągającym czynnikiem.
Ruiny Zamku w Mirowie
Obecnie trwają prace renowacyjne, więc zamek nie jest udostępniony dla zwiedzających, ale można obejść go dookoła i zobaczyć jego potęgę. Tuż obok znajdują się ciekawe wapienne skałki, a stojąc na górze możemy podziwiać bezkres zielonego iglastego lasu.
Zamek w Bobolicach
Ceny zaporowe, ale warto. Za te wydane złocisze zamek jest przepięknie odrestaurowywany. Wieża jeszcze nie jest jeszcze dostępna, ale wnętrza, które udało się odtworzyć są dopracowane do każdego najmniejszego szczegółu... i toaleta rycerska zadziwia :-) Nie zdradzę o co chodzi, sami musicie to zobaczyć!

Ruiny Zamku "Bąkowiec" w Morsku
Szkoda, że tylko tyle zostało z tego zamku, a większa szkoda, że u jego podnóża króluje camping, który zabija klimat tego miejsca.Ruiny zamku i rezerwat "Ostrężnik"
Bardzo ciekawe miejsce ze względu na skałki i jaskinie. Po samym zamku zostało już bardzo niewiele, ale miejsce i tak magnetyczne w środku lasu, w ciszy, zieleni...
Zamek Olsztyn k/Częstochowy
Musiała to być ogromna twierdza, po której zostało już nie za wiele. Jestem odrobinę zawiedziona, bo można by tam wstawić kilka tablic informacyjnych i było by o wiele ciekawiej. Dobrze, że znaleźliśmy kawałek wydrążonej skały i odrobinę ciekawych murów, bo była by nuda. Widok z wieży co prawa piękny, ale nie tego oczekujemy po zamkach. Jesteśmy głodni historii.


 


Zostały ostatnie dwa!

8 komentarzy:

 1. Nie wiedziałam, że Wawel to też zamek Szlaku Orlich Gniazd. W takim razie mam na koncie nie cztery, a pięć! Wawel, Ojców, Bobolice, Mirów i Olsztyn ;) Ciekawe obiekty i myślę, że naprawdę warto przejść/przejechać/zwiedzić/zaliczyć cały szlak :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Warto warto! My dziś zaliczyliśmy kolejne 3, więc bilans to 12/16 :-)

   Usuń
  2. Hyhy, noooo, jakbym miała tak blisko to pewni też bym sobie weekendowo hurtowo zaliczała :D :D
   U nas nawet latarnie morskie jakoś tak daleko od siebie... ;)))))
   Gratuluję i życzę owocnego docierania do celu :)

   Usuń
  3. Wiem jak to jest z tymi odległościami, bo mi nad morze też jakoś tak daleko.
   A tak całkiem serio, to przypadkiem wpadliśmy na pomysł zdobycia Szlaku Orlich Gniazd, bo z założenia nawet wakacje w domu nie muszą być nudne :-)

   Usuń
 2. Wieża na zamku w Bobolicach jest czynna :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Wczoraj była zamknięta dla zwiedzających (08.08.2015). Szkoda, bo nawet pytaliśmy Panów na dole przy wejściu i mówili, że coś remontują i stąd zakaz wejścia. Za to widoki podziwialiśmy dziś w Olsztynie i dopiero co w Rabsztynie :-)

   Usuń
 3. Świetny pomysł na wycieczki. Przed nami jeszcze sporo do zobaczenia ze Szlaku Orlich Gniazd - wszystko w planach;) Życzymy powodzenia w dalszych wycieczkach!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jak są plany, to już jest cudownie! My Szlak Orlich Gniazd gorąco polecamy. Nam spodobała się jego różnorodność, kilka rzeczy zaskoczyło, a samo szukanie zamków było ekscytujące. Pozdrawiam(y)!

   Usuń