manu_wchod

wtorek, 18 sierpnia 2015

Śladami Mikołaja Kopernika w Toruniu

Mikołaj Kopernik urodził się 19 lutego 1473 roku w Toruniu, zmarł 70 lat później we Fromborku.
Ten wybitny polski astronom wywrócił całkowicie wiedzę o naszym Układzie Słonecznym. Ja bardzo lubię powiedzenie, że "wstrzymał Słońce, ruszył Ziemię". Może zapamiętałam to ze szkoły?
Tak czy inaczej śladów Mikołaja Kopernika w Toruniu jest tak dużo, jak to tylko możliwe.

Pierwszym akcentem jest pomnik Mikołaja Kopernika na Rynku Staromiejskim, który stoi w tym miejscu od 25 października 1853 roku.


Mikołaj ubrany jest w togę w jakiej w jego czasach chodzili profesorowie. Wskazuje palcem w stronę nieba i trzyma w ręce astrolabium (to taki przyrząd służący do wyznaczania położenia ciał niebieskich nad horyzontem).
Napis na pomniku w języku łacińskim mówi "Nicolaus Copernicus Thorunensis. Terrae motor, Solis Caelique stator". 
To znaczy "Mikołaj Kopernik Torunianin. Ruszył Ziemię, wstrzymał Słońce i Niebo".

Tu zatem rozpoczęło się nasze spotkanie z Mikołajem...

Na ulicy Kopernika 15/17 mieści się Dom Mikołaja Kopernika, a obecne muzeum, gdzie warto się choć na chwilkę zatrzymać. Oczywiście pokoje w dużej mierze zostały wypchane eksponatami związanymi z życiem Mikołaja Kopernika, ale znajdziemy tu również kilka akcentów, które mają nawiązywać do oryginalnego mieszkania naszego sławnego astronoma, takich jak kuchnia czy pracownia.
Dom Mikołaja Kopernika jest pełen map gwiazd, przyrządów astronomicznych i ksiąg.


Asia pod swoim znakiem zodiaku - Rybami
Pracownia Mikołaja KopernikaKopernik miał piękny dom. Sama kamienica jest cudowna. Choć wiele pokoi zostało zmienionych pod potrzeby muzeum, to i tak niesamowitym jest fakt, że możemy przespacerować się po domu, w którym kiedyś nasz astronom zmienił otaczającą go rzeczywistość i wywrócił wszystko do góry nogami.

Idąc dalej docieramy do Franciszkańskiej 15, gdzie mieści się Planetarium zarządzane przez Fundację Przyjaciół Planetarium i Muzeum Mikołaja Kopernika. Pierwszy seans w tym miejscu odbył się 17 lutego 1994 roku i nosił nazwę "A jednak się kręci". Planetarium mieści się w jednym z budynków, w których kiedyś była gazownia. Sam budynek z czerwonej cegły jest przepiękny.


Obecnie Planetarium w pełnej nazwie brzmi "Centrum Popularyzacji Kosmosu Planetarium - Toruń", a nazwa ta pojawiła się po utworzeniu Orbitarium i Geodium, dzięki którym popularność takich miejsc ogromnie wzrosła.

Toruń pełen jest Mikołaja, ale takiego przystępnego, od którego mogą się uczyć i dorośli i Ci najmłodsi. Oczywiście Asi najbardziej podobał się seans w Planetarium, ale to nie dziwi. Nie codziennie można odbić się od ziemi i polecieć do gwiazd.

Sam Toruń, to piękne stare miasto. Dużo tu budynków z czerwonej cegły, pięknie utrzymanych, które tworzą niesamowity klimat starówki.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz