W latach 1895-98 została pobudowana Szkoła Realna przy obecnej ulicy Żeromskiego. Była to pierwsza szkoła na terenie Zagłębia, która uczyła przede wszystkim zawodu. Ten neorenesansowy budynek w latach 1919-70 mieścił gimnazjum i liceum im. Stanisława Staszica. Następnie w latach 1970-2009 była to główna siedziba Wydziału Techniki Uniwersytetu Śląskiego. Obecnie niestety popada w ruinę i nikt nie chce go kupić od UŚ. Można oglądać go jedynie z zewnątrz.
Kilka metrów dalej znajduje się Kościół Ewangelicko-Augsburski. Został wybudowany w zespole fabrycznym z iniciatywy Henryka Dietla. Budowę kościoła zakończono w latach 90-tych XIX wieku. Następnie w kolejnych latach dobudowano wieżę. Do dziś budynek pełni rolę Kościoła i odbywają się tu regularnie msze.
Zdjęcie pochodzi ze strony http://www.sosnowiec.luteranie.pl/
Na starym zdjęciu wygląda pięknie, dziś już moim zdaniem jest troszkę zaniedbany...
Kiedyś była tu piękna droga i latarnie, dziś jest linia tramwajowa i odrapane budynki obok.
Znalazłyśmy ten napis i odrapane z farby drzwi po prawej stronie w bramie widocznej na zdjęciu powyżej. Zapewne to nie drzwi, które są częścią budynku kościoła, ale przykuły naszą uwagę.
Asia pod drzwiami wejściowymi do Kościoła.
Oraz wieża, na której znajdują się zegary (w każdym kierunku).
Po wejściu w bramę tuż obok Kościoła naszym oczom ukazał się kolejny budynek. Tym razem pięknie odnowiony, ponieważ mieści się w nim II Posterunek Policji w Sosnowcu. Jest to budynek administracyjny dawnej spółki akcyjnej przemysłu włókienniczego Henryka Dietla. Został wybudowany w stylu neogotyckim w roku 1889.
Jak widać nie trzeba szukać daleko, bo historia i piękne budynki są tuż obok. Warto je zobaczyć, zanim szkody górnicze i tramwaje zniszczą je doszczętnie. Miłego zwiedzania!
Jestem pod wrażeniem. Bardzo ciekawie napisane.
OdpowiedzUsuń