manu_portugalia

czwartek, 2 czerwca 2016

Odwiedź Rzeszów, bo warto!

Prezydent Rzeszowa mówi, że to miasto innowacji.
Dla nas Rzeszów był ciekawy, spokojny, przyjazny, zielony, przyjemny, gdzie życie toczy się nieco wolniej niż w innych stolicach województw.

Jak jest? Co tu zobaczyć?
W 24h weekendu, można fajnie spędzić tu czas.

Rynek
Rynek jest piękny. To centralny plac miasta Rzeszowa ze studnią z XVIII wieku. Jest tu dużo przyjemnych knajpek z ogródkami oraz sporo ludzi. Ceny są przyjazne, szczególnie w porównaniu ze stolicą lub Krakowem. Dobrego piwa można napić się już za 8 zł, a obiad zjemy za około 22 zł.


Ratusz
Prawdopodobnie zbudowano go w roku 1591. Jego obecny kształt pochodzi jednak z przełomu XIX i XX wieku. Co prawda nie ma w nim muzeum czy nie zwiedza się go w ten sposób, ale do środka można wejść i zobaczyć cudowne gabloty, obrazy i witraże na głównych korytarzach.Podziemna Trasa Turystyczna "Rzeszowski Piwnice"
Wejście znajduje się na rynku, a zwiedzanie trwa około godziny. Bilety kosztują bardzo symboliczne pieniądze:6,50 dorosły, 4,50 dziecko/ulgowy.
Kiedyś pod płytą rynku znajdowało się ponad 300 piwnic, dziś pozostało 25 wraz z łączącymi ich 15-stoma korytarzami. Fajne, ciekawe, historyczne miejsce. Tu słowo "palcówka" zmienia znaczenie :-)


Zamek Lubomirskich
Piękna budowla, choć dziś to Sąd Okręgowy i o zwiedzaniu raczej możemy zapomnieć, to spacer wokół na pewno należy do przyjemnych, szczególnie w alei kasztanowców.Pomnik Czynu Rewolucyjnego oraz Ogrody Bernardyńskie
Pomnik to chyba symbol Rzeszowa. Jeśli kiedykolwiek, ktokolwiek tędy przejeżdżał, to pomnik pamięta. Moi znajomi mówią na niego "wagina". Pomnik zbudowano w roku 1974 ku pamięci walkom toczonym za wolność na Rzeszowszczyźnie.
U jego stóp znajduje się piękny i całkiem nowy park, zwany Ogrodami Bernardyńskimi. Piękne miejsce, zielone, z małymi fontannami, pełne relaksu.


Okrągła kładka
Na skrzyżowaniu ulic Grunwaldzkiej oraz Piłsudskiego wybudowano jedyną taką w Europie okrągłą kładkę. Jest wyjątkowa, a dodatkowo wokół kładki znajdują się zdjęcia i opisy starych kadrów Rzeszowa i jego ciekawej historii. Nie trzeba iść do muzeum, mamy wszystko na wyciągnięcie ręki.


Muzeum Dobranocek
Muzeum Dobranocek znajduje się przy Teatrze Maska, tuż obok Staromiejskiej i Nowomiejskiej Synagogi. W muzeum znajdują się eksponaty z naszych bajek: koziołek matołek, miś uszatek, smerf czy Jacek i Agatka. Muzeum jest niewielkie, a bilety po 6 roku życia kosztują po 7 zł na osobę.


Fontanna Multimedialna
Niezaprzeczalnie najlepsze pokazy są w soboty o godzinie 21:00, ale codziennie o 20:00 także warto tu zajrzeć. Sobotnie wieczorne pokazy to połączenie wody, świateł i laserów - wspaniałe. 25 minut pokazu to najlepsze pokazy w tej części Polski. Pokazy są bezpłatne, ale warto przyjść jakieś 45 minut wcześniej by znaleźć miejsce siedzące. Fontanny znajdują się w pobliżu Zamku Lubomirskich.


Zapraszam do Rzeszowa!

8 komentarzy:

 1. Pod samym nosem w sumie macie takie ladne miasto :). Jest tyle pieknych miejsc w Polsce, ech...

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jest Martuś i dlatego korzystamy, bo aż szkoda siedzieć w domu. Choć Rzeszów jest od nas oddalony o ponad 200 km, dzięki autostradzie A4 można dojechać w 2h. Rewelacja!

   Usuń
 2. Byłam, widziałam i pozostaję urzeczona niesamowicie. Polecam każdemu!

  OdpowiedzUsuń
 3. Studiowałam tutaj przez 5 lat, ale wstyd się przyznać - miasta tak naprawdę nie poznałam.
  Człowiek był młody i głupi, więc muszę się chyba wybrać raz jeszcze.
  Pozdrawiam:)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Rzeszów chyba również dość mocno zmienił się ostatnimi laty, więc może to wcale nie nadrabianie strat, a odkrywanie jego innego oblicza :-)

   Usuń
 4. Super miejsce :) Warto odwiedzić

  OdpowiedzUsuń
 5. Dzięki za relację fotograficzną. Urodziłem się i mieszkam w Rzeszowie już 40 lat. Cóż jak to mieszkaniec nieco zblazowany, ale jednak widzę ile się zmieniło (in plus) w Rzeszowie - warto polecić jeszcze tereny rekreacyjne nad Wisłokiem, kiedyś po zmroku można było stracić zegarek i dostać w "papę" a teraz nawet po zmroku widuje się rodziców z dziećmi, dziewczyny na rolkach, rowerzystów, zakochane parki... Rzeszów jest ładny i polecam odwiedzenie (jeszcze) mojego miasta bo wybieramy się kilka kilometrów za Rzeszów, jednak mieszkanie w samym centrum ma swoje minusy (dość głośno w nocy bo imprezowicze z rynku, no ale tak jest w każdym większym mieście. Z czasem zaczyna się doceniać ciszę zamiast imprez w zasięgu ręki, ale nie dotyczy to oczywiście urlopów :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Dzięki najmowi aut udało mi się zwiedzić całe miasto i okolice w jeden weekend :) a naprawdę jest na co popatrzeć, polecam zarówno wypożyczalnię samochodów w Rzeszowie jak i samo miasto.

  OdpowiedzUsuń