Manu_Arktyka

środa, 27 maja 2015

Centralne Muzeum Pożarnictwa i Muzeum Mysłowice

Dziś podpowiem jak nie nudzić się w niedzielę i zwiedzić dwa muzea nie wydając ani grosza :-)

W jednym miejscu w budynku przy ulicy Stadionowej 7a w Mysłowicach znajdują się dwa świetne muzea: pożarnictwa i miejskie.
Oba są udostępnione wszystkim zwiedzającym od wtorku do piątku (czyli poniedziałek zamknięte) w godzinach 10:00 - 16:00 (lub 18:00 w okresie letnim). Niedziela jest dniem specjalnym, ponieważ wstęp jest bezpłatny, a na dole można przybić pieczątkę i kupić fajne zakładki do książek po 20 gr oraz pocztówki po 55gr.
1 i 1/3 piętra zajmuje ekspozycja Muzeum Pożarnictwa + ogromy namiot i kilka wolno stojących obiektów na zewnątrz (obecnie trwa remont jednej z dużych sal ekspozycyjnych). Pozostałe 2/3 piętra to ekspozycje Muzeum Miejskiego.

Co możemy zobaczyć?
Wiele niesamowitych konnych sikawek, pompy pożarnicze, samochody z różnych stron świata i lat istnienia służby pożarniczej na świecie, a do tego przepiękna wystawa zdjęć obrazująca czym poza gaszeniem pożarów znajdują się strażacy (poczynając od ratowania kotka na drzewie, do wypadków samochodowych, powodzi czy wyjazdów ratunkowych do trzęsień ziemi).


Przy wszystkich eksponatach znajdują się tabliczki informacyjne, a przy części zawarte są ciekawostki dotyczące straży pożarnej.

Muzeum Miejskie zabierze nas w przeszłość miasta i okolic. Będziemy mogli zobaczyć i poczytać o historii górnictwa, o Trójkącie Trzech Cesarzy i Polsce w rozbiorach, a nawet spotkać się z zespołem Myslovitz. Można tu pooglądać interesujące eksponaty, piękne zdjęcia, niesamowite zegary, makiety... całe mnóstwo rzeczy przy których nie da się nudzić.Przydatne linki:
Centralne Muzeum Pożarnictwa znajdziecie tutaj
Muzeum Miasta Mysłowice znajdziecie tutaj

4 komentarze:

 1. W sumie sprawy pożarowe "za dziecka" interesowały więc może i teraz nie nudziłbym się w tym muzeum. Dobrze wiedzieć, że takowe istnieje :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Świetne miejsce, wybieram się tam jak sójka za morze....

  OdpowiedzUsuń
 3. Ciekawe miejsce, by wybrać się tam z dzieckiem :)

  OdpowiedzUsuń
 4. W końcu będę mogła zapewnić odpowiednią atrakcję dla mojego siostrzeńca. On uwielbia takie klimaty:-)

  OdpowiedzUsuń