menu_AFT20

wtorek, 1 stycznia 2019

Metro w Porto - o co chodzi ze strefami?

Gdy po raz pierwszy postawiliśmy nogę w Porto (Portugalia) nie mieliśmy pojęcia jak kupić poprawnie bilet, a opis na stronach w necie nie do końca nam to tłumaczył. Stwierdziłam, że po powrocie do Polski przełożę to na "chłopski rozum".
O co zatem chodzi ze strefami (zonami) w Porto i jak je poprawnie liczyć, by dobrze kupić bilet?
Poniżej mapka, która nieco pomoże.

Naszym głównym przystankiem było "Trinidade" w strefie C1.
Aby dojechać do lotniska, przystanek "Areoporto" fioletową linią przejeżdżaliśmy strefy C1, C2, C5 oraz N10 co znaczy, że należy kupić bilet z4 na 4 strefy.
Aby dojechać nad ocean do przystanku "Matosinhos Sul" pokonywaliśmy strefy C1, C2 i C3 co znaczy, że należy kupić bilet z3 na 3 strefy.

To samo dla przypadku biletów 24h. Liczymy przez ile wieloboków będziemy przejeżdżać przez kolejną dobę naszego pobytu i na na tyle stref kupujemy bilet.
Warto wziąć pod uwagę fakt, że za każdy papierowy kartonik płacimy 0,60 Euro, więc jeśli jedziemy gdzieś i wracamy i takie rozwiązanie nam bardziej pasuje, to możemy kupić na jeden kartonik wielokrotność biletu (2 przejazdy, 10 przejazdów i jak dobrze pamiętam 6 przejazdów) - wszystkie będą na tyle samo stref, ale za sam bilet zapłacimy tylko raz 0,60 Euro.


Jeśli chodzi o cennik biletów, to znajdziecie go na stronie https://en.metrodoporto.pt/pages/397 (zakładka "Fares", jeśli przekierowałoby Was na stronę główną z jakiejś nieokreślonej przyczyny).
Pozdrawiamy i życzymy wspaniałego Nowego Roku!

7 komentarzy:

 1. No proszę - praktyczny i pełen informacji wpis, takie lubię najbardziej. Dzięki za podzielenie się własnymi doświadczeniami i informacjami :)

  OdpowiedzUsuń
 2. To chyba już wolę jeździć naszym polskim Warszawskim metrem. Dużo mniej skomplikowane :) I Jakich ciekawych ludzi można spotkać, ile przygód można przeżyć.

  OdpowiedzUsuń
 3. Na początku była to dla mnie czarna magia, dopóki nie stanęłam przy automacie do kupowania biletów. Napisz cos prosze jak dostaliście się z Porto do Lizbony, który środek transportu wybraliście i jak się ma to cenowo?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Z Porto do Lizbony jachaliśmy autobusem Rede Expressos. Kupiliśmy bilet wcześniej w necie za około 15 euro osoba.

   Usuń
 4. Blog pełen ciekawych informacji i pozytywnej energii. Warto tutaj zaglądać :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Wiele jest takich blogów, ale ten jest oryginalny i pełno tu ciekawych informacji. Pozdrowienia :)

  OdpowiedzUsuń