manu_portugalia

wtorek, 24 kwietnia 2018

Muzeum Dawnych Rzemiosł w Starym Młynie w Żarkach

Nadal pozostajemy w Żarkach, bo atrakcji tu bez liku. Tym razem zapraszamy Was na wspólną wizytę w Muzeum przy ulicy Ofiar Katynia 5.

My bardzo lubimy muzea i po raz kolejny świetnie się bawiliśmy. Muzeum Dawnych Rzemiosł jest ciekawe, multimedialne i pozwala się tu na dotykanie eksponatów! Takie rzeczy są najlepsze!
Muzeum mieści się w budynku po starym młynie, w którym jeszcze w roku 1992 mielono zboże i wytwarzano mąkę. Dziś cały budynek został przebudowany na potrzeby muzeum. Pozostały oryginalne ściany i dach.
Zapraszamy do środka...


Zwiedzanie rozpoczyna się o okrągłej godzinie. My jak zawsze wbiegamy spóźnieni i od razy lecimy dalej.
Na początek trochę historii młyna.
Musze przyznać, że filmiki są super. Z dużą dawką humoru. Takie NIE nudne historie zapadają w pamięci na dłużej.


W następnym pomieszczeniu oglądamy maszyny i urządzenia służące do wytwarzania mąki.
Zapoznajemy się także z rodzajami zbóż, rodzajami sit oraz sposobie rozliczania usługi mielenia ziarna na mąkę pomiędzy młynarzem i rolnikami.


Idziemy dalej...
Teraz będzie najciekawsze. Na początek uczymy się zakładać worki na zsyp. Potem mielimy ziarna na mąkę i oglądamy jak się piecze chleb w dawnym piecu. Rewelacja i dużo śmiechu.
Niby to takie proste, a jednak okazuje się trudne. Żarna nie są taką trudną konstrukcją, ale za to przy obsłudze trzeba się mocno skupić, by wyszła z tego mąka.
Wracamy do początku i po schodkach idziemy na pierwsze piętro.
Tu znajduje się sala warsztatowa, gdzie ponownie mielimy ziarna. Tym razem bardzo starą metodą rozcierając je pomiędzy dwoma kamieniami. Podczas pracy można docenić pracę naszych pra pra babek. Dlaczego babek? bo to było zajęcie dla kobiet.


Poza salą warsztatową mamy jeszcze salę poświęconą Dawnym Rzemiosłom.
Znajdziemy tu restauratora, szewca i bednarza czyli zawody bardzo mocno zakorzenione w Żarkach. Eksponaty wystawowe podarowali mieszkańcy miasta po swoich dziadach.
Na samej górze znajduje się ciekawy szklany taras...


Niestety to już koniec wycieczki. Czas w takich miejscach mija zdecydowanie za szybko!

*post powstał przy współpracy z:
Muzeum Dawnych Rzemiosł w Starym Młynie, 42-310 Żarki, ul. Ofiar Katynia 5
www.muzeumzarki.pl

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz