Manu_Arktyka

poniedziałek, 27 marca 2017

Podróż do wnętrza Ziemi! Geopark, Kielce

Jak Wam miął weekend?
Nasz był fantastyczny. Spędziłyśmy go w świętokrzyskim i tam będziemy Was zabierać przez kilka kolejnych postów. Mam nadzieje, że dzięki temu też Was tam poniesie - bo warto!

Dziś wybieramy się do Geoparku, który znajduje się w Rezerwacie Wietrznia w Kielcach. Geopark otwarty jest od wtorku do niedzieli i można go zwiedzać bezpłatnie.
Inwestycja była realizowana w latach 2007-13, a promocja słaba, więc jeszcze wielu tu nie dotarło.
Sam budynek prezentuje się bardzo dobrze, choć by tu dotrzeć trzeba pokonać niezłą polską drogę z kostki brukowej.Obiekt można zwiedzać indywidualnie, a gdy zbierze się 9-osobowa grupa otrzymujemy przewodnika. Niestety nam się nie udało, więc ruszyłyśmy same.
Po krótkim wstępie zrozumiałyśmy co przedstawia wystawa i dlaczego o tym opowiada.
O czym zapytacie? O Dewonie, bo Kielce Dewonem stoją :-)
Nic nie piłam i nie paliłam jakby ktoś pytał. Dewon to czwarty kres ery paleozoicznej. Trwał około 60 milionów lat i większość ziem pod miastem Kielce utworzyła się w tym okresie.

Wracając do wystawy, a nie zabierając jej smaku, to znaczy opowiem o niej dość lakonicznie byście sami chcieli ją zobaczyć. Jest ciekawa, nowoczesna, multimedialna, super!

Dewon to jak się okazuje ciekawy okres życia Ziemi, kiedy to na terenie Kielc znajdowało się ciepłe i płytkie morze. Dużo wtedy było tu rozmaitych dziwacznych zwierząt i roślin.

Pierwsza część wystawy kończy się 6-minutową przejażdżką do wnętrza Ziemi w kinie 5D - WOW!
Taką machinerią to można podróżować!Wizytę w Geoparku kończymy w sztucznej jaskini i części wystawy poświęconej skałą.


Geopark okazał się zaskakujący. Nie wiedziałyśmy, że o tak przyjazne miejsce, gdzie można tyle dowiedzieć się o Ziemi i jej losach. Polecamy!

2 komentarze:

  1. Szkoda,że takie fajne miejsce jest wręcz puste. Może brak mu odpowiedniej reklamy, albo zachęty jakimiś dodatkowymi zajęciami dla dzieci? Może dzięki Waszej reklamie to miejsce ożyje? Pozdrawiam

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Zajęcia dla dzieci są tu prowadzone, ale chyba promocja pod kątem osób zwiedzających indywidualnie jest za słaba. Mam nadzieję, że dzięki nam choć garstka osób dowie się, że warto tutaj przyjechać.

      Usuń