manu_portugalia

środa, 29 marca 2017

Co można robić na zamku Krzyżtopór?

Zaczynamy od początku. Zamek znajduje się w Ujeździe. Przyznam, że bez GPSa bym tu nie trafiła, bo na ważniejszych skrzyżowaniach nie ma oznakowań prowadzących na Krzyżtopór.
Wstęp do zamku jest płatny i wynosi odpowiednio 8 i 5 zł (normalny/ulgowy) poza sezonem oraz 10 i 7 zł w sezonie. Zamek codziennie otwarty jest dla zwiedzających od 8:00, a godzina zamknięcia zależy od dnia i sezonu, ale nie wcześniej niż do 16:00. Obok zamku znajduje się bezpłatny parking.

Po tych wszystkich praktycznych informacjach ruszamy na zwiedzanie.Zamek ma kształt pięciokąta foremnego, wokół którego znajduje się fosa. Zamek budowany w latach 1627–1644 przez wojewodę Krzysztofa Ossolińskiego niestety nigdy nie został ukończony.
Ciekawostka:
Zanim wybudowano Wersal, to Krzyżtopór był największą budową pałacową w całej Europie.
Ta rezydencja pałacowa otoczona fortyfikacjami bastionowymi w postaci pięciu wysokich wież robi wrażenie zarówno z zewnątrz jak i od środka.

Na początek przekraczamy wrota, na których widnieje symbol krzyża i topora.


Wchodzimy na dziedziniec.


W pierwszej kolejności idziemy obejrzeć podziemia, do których zejście mieści zarówno po prawej, jak i po lewej stronie.Idąc na wprost odnajdujemy schody na górne piętro.

Idziemy także kładką na zewnątrz, a potem inną kładką wewnątrz zamku by obejrzeć część zamku tworzącą fortyfikację bastionową czyli jedną z pięciu wież zamkowych, wież obronnych.Muszę pokazać Wam jeszcze jedno niezwykłe ujęcie tego zamku - okrągłości, pięciokąty i ośmiokąty na inżynierze robią wrażenie!


Krzyżtopór to duża fortyfikacja i aby ją przejść od parteru, przez piętro i po zewnętrznym tarasie zarezerwujmy na zwiedzanie około 1,5h.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz