manu_wchod

niedziela, 15 stycznia 2017

Poradnik - jak zaplanować i zorganizować wypad do Budapesztu

Jestem na świeżo w tym temacie, bo jutro ruszamy podbijać węgierską stolicę i dlatego spróbuje zebrać wszystkie informacje, linki i ceny w tym miejscu, aby Wam było łatwiej się przygotować.

Dojazd do Budapesztu

Jestem z okolic Katowic, więc biorąc pod uwagę dotarcie na miejsce rozważałam jedynie dwie linie autobusowe:
PolskiBus
Jeździ akurat z Katowic i ma fajne ceny biletów, zwłaszcza gdy wypuszcza nowy kalendarz lub kupujesz bilet z wyprzedzeniem i nie w weekend.
Np. 69 zł w dwie strony za 20-24 marca jak poniżej.


lub Luxexpress Bus
Jeździ z Krakowa i poza fajnymi cenami obowiązują w nim także zniżki szkolne, studenckie, itd.
Tu na tej samej trasie co powyżej mamy 52zł.


Warszawa najczęściej korzysta z tanich linii lotniczych, ale ze względu braku mojego doświadczenia w tym zakresie, nie chce wciskać na bloga tylko suchych linków z neta.

Nocowanie
Przyznam się, że najczęściej korzystam ze stronki Booking. Posiada w swojej ofercie nie tylko luksusowe hotele, ale także hostele, a do tego w razie problemów mają fajne wsparcie telefoniczne z którego zdarzyło mi się korzystać. Ważne by przy rezerwacji dobrze czytać warunki. Czasami rezerwacje można odwołać nawet w dniu przyjazdu, ale przy bardziej atrakcyjnych cenach należność jest ściągana natychmiastowo z karty. Przy rezerwacji należy mieć kartę kredytową lub wypukłą kartę płatniczą z kodem CVV.


Wracając do bookingu i naszej rezerwacji 20-24 marzec pokój 2-osobowy ceny na stronie kreują się następująco:

Za bardzo dobry hotel w samym centrum z łazienką i aneksem kuchennym, telewizorem i DVD, do tego basenem i klimatyzacją mamy 1240 zł


Jeśli nas na to nie stać możemy zarezerwować piętrowe łóżko w hostelu w sali na 8 osób za dużo mniej i też dobrze się bawić, a zapłacimy tylko 175 zł za cały pobyt dla 2 osób


Tak więc wszystko zależy od naszych potrzeb i naszego portfela. Możemy też nocować nieco dalej od Centrum, a blisko linii metra i zainwestować w bilet.

Poruszanie się po Budapeszcie

Jeśli będziemy mieszkać blisko centrum, to najważniejsze miejsca do zobaczenia możemy odwiedzić najzwyczajniej na nogach, bo są od siebie oddalone o około 30 minut spacerem. Jednak jeśli będziemy dojeżdżać, to warto skorzystać z metra i autobusów.Najciekawsze opcje biletów to
Bilet jednorazowy: HUF 350 (ok. 5 zł)
Bilet jednorazowy zakupiony u kierowcy: HUF 450 (ok. 6,40 zł)
Bloczek 10 biletów: HUF 3 000 (ok. 43 zł)
24h bilet: 1650 HUF (ok. 24 zł)
72h bilet: 4150 HUF (ok. 60 zł)
Decyzje pozostawiam Wam w zależności od intensywności zwiedzania i odległości od wyznaczonych na liście "must see" miejsc.

Karta miejska czyli Budapest City Card

Wybierając się do Budapesztu rozważałam także zakup karty miejskiej. Ma ona swoje wady i zalety, ale będę tam zbyt mało intensywnie korzystać z muzeów, a do tego część atrakcji jakie chce odwiedzić są darmowe lub nie objęte wykluczeniem z płatności, a tylko zniżką.

Mamy trzy możliwości:
72 h Budapest Card: 9900 HUF (ok. 141 zł)
48 h Budapest Card: 7900 HUF (ok. 113 zł)
24 h Budapest Card: 4900 HUF (ok. 70 zł)

Co w zamian:

* nieograniczone korzystanie z systemu transportu publicznego w stolicy w okresie ważności karty (autobusy, metro, tramwaje, trolejbusy, łodzie BKK i HÉV);
*wstęp wolny na wystawy stałe następujących muzeów: Muzeum Historii Budapesztu; Muzeum Aquincum; Muzeum Kiscelli; Muzeum Vasarely; Węgierska Galeria Narodowa; Węgierskie Muzeum Narodowe;
*jeden bezpłatny wstęp do Szent Lukács Baths and Swimming Pool;
*dwie wycieczki miejskie piesze po mieście z przewodnikiem w języku angielskim (jedna w Peszcie, a druga w Budzie)
* dodatkowe ulgi w ponad 100 innych obiektach ze zniżką 10-50% (kąpieliska, zabytki, kościoły, muzea, restauracje, wycieczki miejskie, wycieczki statkiem, etc.)

Musicie przeliczyć we własnym zakresie co chcecie zobaczyć i czy się to opłaci.

Więcej informacji będzie na bieżąco, bo teraz po etapie przygotowań przyszedł czas na testowanie rozwiązań. Życzę wszystkim udanych ferii!

6 komentarzy:

 1. dobrą opcją jest też wynajem kamperów, ja ze znajomymi w ten sposób podróżowaliśmy i naprawdę wyszła nam tania i przyjemna podróż

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Opcja jak najbardziej warta rozważenia. Dzięki za podpowiedź!

   Usuń
 2. Ja jechałam samochodem, trochę się dłużyło, ale też było fajnie;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Samochód jest jak najbardziej fajnym rozwiązaniem, ale niestety dla dwóch, a nawet 1,5 osoby nie wyszły byśmy na swoje. Tak było wygodnie i całkiem ok czasowo.

   Usuń