Manu_Arktyka

piątek, 19 lutego 2016

Szlak Kulturalnych Piwnic Starego Miasta - Warszawa

Szlak ten przeznaczony jest dla wszystkich, którzy lubią obcować z kulturą i sztuką. Składa się z pięciu miejsc tworzących szlak:

1. Podziemne kondygnacje Muzeum Warszawy przy Rynku Starego Miasta 28-42;
2. Centrum Interpretacji Zabytku, Oddział Muzeum Warszawy przy ul. Brzozowej 11/13;
3. Piwnice Stołecznego Centrum Edukacji Kulturalnej przy Jezuickiej 4;
4. Stara Prochownia SCEK na Boleść 2;


5. Podziemia Staromiejskiego Domu Kultury, Rynek Starego Miasta 2.


Szlak powstał około 4 lata temu i przeznaczony jest nie tylko do zwiedzania turystycznego. W tych miejscach odbywa się wiele imprez i zajęć kulturalnych. Warsztaty dla dzieci i młodzieży podczas których uczą się malarstwa, śpiewu, baletu czy sztuki teatralnej. 
Nas urzekło poszukiwanie wejść. Wiadomo z przewodnika, gdzie znajduje się dany obiekt, ale nie jest oczywiste jak dostać się do piwnic. Dzięki temu kolejne odnalezione miejsce daje niesamowitą frajdę. 
Miejsca te pozwalają również dotknąć historii. W Centrum Interpretacji Zabytku poza oryginalną piwnicą znajduje się oddział Muzeum Warszawy, gdzie możemy pooglądać zdjęcia z czasów odbudowy stolicy i posłuchać jak żyło się w Warszawie wiele lat temu.
Stara Prochownia to natomiast stare więzienie - niesamowite, że teraz odbywają się tam koncerty i zajęcia dla dzieci.
Dodatkowo niezwykłe wrażenie robią przezroczyste podłogi, które pokazują oryginalne dawne mury i ulice miasta. To jakbyśmy przenieśli się w czasie i stąpali po drodze, po których chodził nasz pradziadek.
Do tego dołożyła bym szczyptę niezwykłych ludzi spotkanych w piwnicach. Każdy opowiedział nam kilka ciekawostek i oprowadził, by pokazać wszystko co mógł. Wspaniali ludzie - dziękujemy!
Czuliśmy się na szlaku naprawdę wyjątkowo i na pewno jeszcze tu wrócimy.

2 komentarze:

  1. No prosze jaka stolica moze byc ciekawa dla dzieciakow :)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Może i do tego jedyne wejście jakie trzeba zapłacić to bilety do CIZ - całe 2zł dorosły i 1zł dziecko. Z tego powodu ten szlak podbił nasze serca.

      Usuń