manu_wchod

sobota, 28 września 2013

Nietypowa podróż...

Nie przepadam za cmentarzami, bo kojarzą mi się ze smutkiem, wspomnieniami, brakiem kochanych osób.
Jednak dziś wybrałam się na zwiedzanie Cmentarza Ewangelickiego w Sosnowcu przy ul. Smutnej, który został założony w latach 80-tych XIX wieku. Jest to jeden z czterech wyznaniowych cmentarzy znajdujących się przy tej samej ulicy. Pozostałe to cmentarz prawosławny, żydowski i rzymskokatolicki.
Do założenia tego cmentarza przyczynili się bardzo znani sosnowieccy przedsiębiorcy: Dietlowie i Schoenowie. Na samym środku cmentarza znajduje się mauzoleum rodziny Dietlów, gdzie spoczywa Henryk i Klara Dietlowie oraz siostra Klary z mężem. Mimo iż Henryk i Klara mieli pięciu synów, żaden z nich nie pozostał w Sosnowcu i nie spoczywa w mauzoleum. Rodzina Dietlów mieszkała przy obecnej ul. Żeromskiego, gdzie znajdują się pozostałości fabryki włókienniczej, kościół Ewangelicki założony przez Henryka i Szkoła Realna. Poza rodziną Dietlów na cmentarzu znajdziemy również groby Schoenów, Lamprechtów i Meyerholdów.

Zapomniałam dodać, że w latach świetności Kościoła Ewangelickiego w Sosnowcu kościół ten liczył około 5 tys. członków. Dziś liczy około 100 osób, oczywiście w Sosnowcu. Dowiedziałam się również na czym polega ta wiara i czym różni się od Katolickiego wyznania. Przyznam szczerze, że nie miałam pełnego obrazu. Uważam, że posiadanie rodzin przez kapłanów Ewangelickich to świetna sprawa i uznawanie Boga jako jedynego najważniejszego elementu wiary również ma sens. Inny człowiek nie jest obiektywny względem nas - nie wierze w to i na jakiej podstawie może nas zatem rozgrzeszać.
Mam nadzieje, że nie uraziłam nikogo personalnie. Nie miałam takiego zamiaru. To jedynie moje rozważania.

  jest to krągła budowla pokryta płaską kopułą

wewnątrz znajduje się piękny ołtarzyk, a po lewej mamy schody do krypty z grobami Henryka i Klary Dietlów

płyty ułatwiały spuszczanie trumien do wnętrza mauzoleum 

 
mauzoleum rodziny Meyerholdów - w trakcie renowacji 

 
grobowiec rodziny Schoenów 

 
oraz rodziny Lemprechtów
  
 

2 komentarze:

 1. Taka uwaga: oba Kościoły są chrześcijańskie, ten o którym piszesz "chrześcijański" to Kościół katolicki.
  Zbynek Cz.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Masz rację. Mój chochlik, który już koryguje. Oczywiście to Kościół Katolicki.

   Usuń