manu_portugalia

wtorek, 6 marca 2018

Morze Martwe - zobacz go zanim wyschnie

Najniżej położone morze na świecie. Lustro wody znajduje się na 430 metrach poniżej poziomu morza. Jednak czy Morze Martwe to na pewno morze?
Tak na poważnie to słone jezioro znajdujące się w jordańskim rowie tektonicznym, które znika w oczach.
Popatrzcie na poniższe zdjęcie. Co widzicie?
Ciekawe czy zauważyliście to co ja. Patrząc na lewą stronę widzimy zadaszony basenik jednego z hoteli. Kilka metrów wcześniej jest taki sam, ale niestety nie ma już w nim wody.
Dlaczego?
Morze Martwe wysycha. Poziom wody obniża się dramatycznie.
Co znaczy dramatycznie? 1 metr na rok.


Ludzie kąpią się w nim masowo, bo chcą unosić się na w tej niezwykle słonej wodzie z gazetą, by później wrzucić zdjęcie na fejsa. Firmy kosmetyczne wydobywają sól i minerały z Morza Martwego, by później sprzedawać na całym świecie cudowne mydełka.
Straszne, ale prawdziwe.
Dlatego będąc w Izraelu koniecznie chciałyśmy przyjechać nad Morze Martwe.


Chodziłyśmy po plaży, rysowałyśmy po solnym piasku i przyznajemy się, że zamoczyłyśmy ręce w wodzie. 


Miałyśmy mnóstwo radości widząc pierwszy raz w życiu sól w kulkach.
Wiecie co? Jest bardzooooo słona. Tak! Polizałam ją, bo nie umiałam się oprzeć.


Nie wchodziłyśmy do wody, ale unosiło nas szczęście. Cudownie było choć przez chwilkę tu być i wspólnie delektować się tym miejscem.Mimo wielu obaw, że kiedyś to morze zniknie z mapy, mam nadzieję że Asia pokaże je jeszcze swoim dzieciom.

8 komentarzy:

 1. Odpowiedzi
  1. Nam też bardzo się spodobał. Nie przypuszczałam przed wyjazdem że tak będzie, a później żałowałam że już wracamy do domu.

   Usuń
 2. Przyznam Ci się szczerze, że i ja polizałam tą kulkę heheh. Dziękuję jeszcze raz za cudowne prezenty z Waszych podróży <3.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Polecamy się jak zawsze! ;-) W niedługim czasie czekają nas kolejne kierunki.

   Usuń
 3. Kąpiel w Morzu Martwym to dla mnie niezapomnianie chwile. Człowiek wogóle nie musi umieć pływać, a po wyjściu z wody jest uczucie choćby wyszło się z oleju ;)

  OdpowiedzUsuń
 4. Solne kulki wyglądają niesamowicie! A kolor wody w Morzu Martwym zachwyca :) Izrael i Jordan są na naszej liście podróżniczych marzeń już od dawna, pora chyba na odhaczenie tej pozycji ;) Pozdrawiamy ciepło!

  OdpowiedzUsuń