manu_wchod

niedziela, 8 maja 2016

Uciec od tłumów czyli romantyczne ruiny zamku Stary Książ

Warto oderwać się od zgiełku i hałasu jaki panuje na Zamku Książ i zajrzeć do ruin zamku Stary Książ.
Te romantyczne ruiny wzniesione zostały w miejscu, w którym niegdyś wznosił się zamek piastowski Bolka I Surowego z XIII wieku. Obecne mury powstały na fundamentach dawnego grodu. Zostały wybudowane w latach 1794 - 1797 z polecania ówczesnego właściciela Zamku Książ - Jana Henryka VI von Hochberga, który roztrwonił swój majątek budując te wspaniałe budowle, bo kochał piękno architektury.
Romantyczne ruiny służyły Janowi Henrykowi jako miejsce organizowania przyjęć.Dziś znajdziemy tu pozostałości tego niezwykłego miejsca. Ruiny nie są strzeżone, nie ma tu żadnych biletów, a co ciekawe - ludzi tu na palcach policz.
Atmosfera tego miejsca jest niezwykła, widoki piękne. Znajdziemy tu taras widokowy na Zamek Książ, z którego możemy zrobić dosłownie pocztówkowe ujęcia (przy dobrym zoomie).


Z okresu świetności ruin zostało niewiele. Jedynie kawałki gotyckich bram, które nadal urzekają swoi pięknem.Mimo wszystko polecam oderwać się na chwilę, zejść z głównego traktu i zajrzeć w to miejsce. Można tu poczuć oddech historii i pochodzić po ziemi, która kryje niesamowite historie.

Ciekawostka
Podziemia zamku Stary Książ wg. autora książki "Tajne bronie Hitlera" Pana Igora Witkowskiego mogły służyć do budowy super tajnej broni. Jeden z najbardziej tajnych projektów Hitlera Chronos był tworzony na tych ziemiach. To tutaj Hitler budował swój "Die Glocke" czyli "Dzwon". To miało być kosmiczne urządzenie w kształcie dzwonu o wysokości ok. 9 metrów i średnicy 2 metrów napędzane pochodną rtęci. Podczas lotu miała tworzyć się poduszka magnetyczna unosząca pojazd w górę.

8 komentarzy:

 1. Witajcie. Pod koniec maja wybieram się moim domkiem na kółkach do Zamku Książ to zobaczę i Stary Ksiaż oraz okolice. Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Bardzo polecamy, bo pięknie tam! Udanego wyjazdu!

   Usuń
 2. Ciekawe miejsca, chętnie również się tam wybiorę.

  OdpowiedzUsuń
 3. Polska pełna jest takich pięknych zakątków. Miłośnicy zwiedzania twierdz i zamków powinni zacząć od Naszego kraju, ponieważ można w nim znaleźć prawdziwe perełki.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Prawda. My uwielbiamy jeździć po naszej Polsce. Mamy fantastyczne zamki, ciekawe obiekty industrialne, piękne jeziora, góry, morze... czego można chcieć więcej :-)

   Usuń
 4. Uwielbiam zwiedzać ruiny na Dolnym Śląsku. Jest ich niestety więcej niż pałaców, zamków i dworów w nienaruszonym stanie... Nazywam to barbarzyństwem i wstyd przed Niemcami którzy odwiedzają swoje dawne ziemie i patrzą się na to. Byłem w zamku Książ ale nie widziałem ruin zamku Stary Książ. W tym roku odwiedzę :) Pozdrawiam i życzę dalszych wspaniałych wypraw... :-) Zapraszam do odwiedzenia mojego bloga podróżniczego. Jest on w fazie początkującej ale z biegiem czasu będzie się rozrastał : https://bakcylpodrozy.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziękuję i pewnie, że zajrzę do Ciebie. Co do ruin, zgadzam się. Obok mnie przebiega Szlak Orlich Gniazd i conajmniej połowa miejsc to ruiny.

   Usuń
  2. Dziękuję i pewnie, że zajrzę do Ciebie. Co do ruin, zgadzam się. Obok mnie przebiega Szlak Orlich Gniazd i conajmniej połowa miejsc to ruiny.

   Usuń