Iceland_manu

sobota, 16 stycznia 2016

Jak poruszać się po Dubaju i Abu Dhabi oraz jak przejechać pomiądzy miastami?

W Dubaju i Abu Dhabi najlepiej poruszać się na dwa sposoby: taksówka lub komunikacja miejska. Dodatkowo w Dubaju można również skorzystać z abry przepływając między dzielnicami Deira i Al Fahidi.


Teraz przejdziemy do sedna. Na początek przywołam kurs waluty UAE vs. PLN czyli
1 Dhr = 1,1 PLN
W UAE płacimy w dirhamach.

TAXI
W Dubaju mamy wiele różnych korporacji zrzeszających taksówkarzy. Możemy je łatwo rozpoznać, bo wszystkie taksówki mają ten sam kolor za wyjątkiem dachu. Kolor dachu mówi o korporacji i przeznaczeniu taksówki. Wyjątkiem jest korporacja zrzeszająca taxi dla VIPów, gdzie najczęściej jeżdżą Lexusy w oryginalnym malowaniu.
Wracając do normalnych pojazdów korporacji spotkaliśmy kilka możliwości: czarne (tylko na telefon), różowe (tylko dla kobiet), niebieskie, zielone, czerwone...
Taxi w Dubaju nie jest bardzo drogie. Koszt startowy na wyznaczonym postoju to 3,60 Dhr + 1,6 Dhr za każdy kilometr. Taxi złapane na ulicy to 4 Dhr + 1,6 Dhr za każdy km. Pierwsze 5 minut oczekiwania taksówki jest bezpłatne, później kosztuje ok. 30 Dhr/godzina.
W Abu Dhabi same taksówki jako auta wyglądają już inaczej, ale ceny są identyczne.

ABRA
To taka drewniana łódka, która pływa pomiędzy dzielnicami Deira i Al Fahidi. Koszt przepłynięcia z jednej na drugą stronę wynosi zaledwie 1 Dhr (metro na tej samej trasie - 1 przystanek - 3 Dhr). Dodatkowo abrą można odbyć około 1-godzinny rejs po okolicy. Trzeba się jak zawsze targować, ale cena to około 20 Dhr/osoba. Dobrze jest, gdy zbierzemy się w kilka osób, wtedy jest łatwiej wytargować dobrą cenę.

KOMUNIKACJA MIEJSKA
Dubaj to metro naziemne oraz autobusy. W Abu Dhabi jeżdżą jedynie autobusy.
W obu miastach by rozpocząć korzystanie z komunikacji miejskiej należy zakupić kartę do ładowania.


Istnieją karty tekturowe i plastikowe. Zakup plastiku w Dubaju wyniósł nas po 6 Dhr/karta, w Abu Dhabi 5 Dhr/karta. Jest to najlepsza opcja. Karta kartonowa wynosi 2 Dhr/karta, ale jest dedykowana, to znaczy że jest przeznaczona do danej opcji zakupu: dzienna, 1-strefa, 2-strefy, 3-strefy. Niestety ceny załadowania czerwonej karty są o około 1,5 Dhr wyższe niż koszt podróży załadowania srebrnej plastikowej karty. Co to znaczy?
Srebrna załadowana na np. 50 Dhr - koszt przejazdu za 2-strefy wyniesie nas 4,5 Dhr.
Czerwona na 2-strefy załadowana za 6 Dhr - można użyć tylko raz tracąc całe 6 Dhr.
Lepiej zatem kupić srebrną i naładować na dłuższy czas. Można to zrobić na każdej stacji płacąc zarówno kartą Visa czy Master Card jak i gotówką.

Ceny za przejazdy podczas używania srebrnej karty:
1 strefa - 3 Dhr
2 strefy - 4,5 Dhr
3 strefy - 6,5 Dhr
(średnio, orientacyjnie).


Czerwona przetestowana karta:
1 dniowa - pierwszy zakup (wraz z kartą) - 22 Dhr, następnie ładujemy po 20 Dhr/dzień
2-strefowa - pierwszy zakup (wraz z kartą) - 8 Dhr, następnie ładujemy po 6 Dhr/przejazd


W Abu Dhabi używamy innej karty, również plastikowej. Można ją zakupić za 20 Dhr w automacie na przystanku z czego 5 Dhr kosztuje karta, a pozostałe 15 Dhr pozostają na karcie na przejazdy do wykorzystania.
W Abu Dhabi przejazdy są tanie. Ok 2 Dhr za przeciętną podróż. Z centru na wyspę Yas, przejazd w jedną stronę, około 7 Dhr.


JAK PRZEMIEŚCIĆ SIĘ POMIĘDZY DUBAJEM I ABU DHABI
Większość pomyśli o taksówce lub wypożyczeniu auta. Tak, jest to pewien sposób na przemieszczanie się, ale ja polecę inny.
Taxi kosztuje około 200-300 Dhr, ale nie miałam okazji potwierdzić.

Srebrna karta w Dubaju pozwala również napić pieniądze na podróż pomiędzy miastami. Przystanek autobusów między miastowych znajduje się obok przystanku metra zielonej linii Al Ghubaiba. Tak w okienku dla kobiet lub dla mężczyzn ładujemy kartę na 24 Dhr i ruszamy w podróż. Czyli za około 26,5 PLN można dostać się z Dubaju do Abu Dhabi. Cena powrotna jest identyczna.
Zatem nawet za 4 osoby wyjdzie znacznie taniej, a taksówka nie zabierze więcej niż 4 z bagażami.

Pamiętajcie, że zarówno taxi, metro jak i autobus praz wszelkie przystanki są mocno klimatyzowane, więc do środka warto zabrać chustę lub bluzę, bo na 2-3h jazdy pomiędzy miastami, dobrze zmarzniemy.Mam nadzieje, że te praktyczne wskazówki się przydadzą, a jak coś, proszę pytać o szczegóły przez fb, podpowiem.

7 komentarzy:

 1. Świetny post, super blog!
  Zazdroszczę tych wszystkich przygód :)
  Zapraszam również do mnie w odwiedziny, a tam post o muzeach w Polsce.

  OdpowiedzUsuń
 2. Witam.Czy to prawda że w Abu Dhabi w autobusach nie trzeba mieć karty, tylko wrzuca się 2 dirhamy bezpośrednio do specjalnej skrzynki na krótkie trasy a 3 dirhamy na dłuższe?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Przyznaję szczerze, że nie zwróciłam uwagi albo nic takiego tam nie było. Nam w hotelu zalecano zakup karty. Za 20zł mieliśmy kartę z możliwością wykorzystania na nim 13 zł, więc to nam wystarczyło.

   Usuń
  2. Witam serdecznie.Mam pytanie do Pani a właściwie kilka.Gdzie można kupić karty i jakie najkorzystniej żeby się przemieszczać po wszystkich strefach ? Gdzie je można doładować i w jakich kwotach? Jak wygląda kasowanie bo rozumiem że trzeba kartę przyłożyć przy wejściu i wyjściu(gdzie dokładnie się on znajduje?)

   Usuń
  3. Karty można kupić na każdej stacji metra w okienku lub automacie. Jedna karta pozwala na podróże we wszystkich strefach i wszystkimi formami komunikacji, a kwota zależna od strefy jest pobierana z karty w momencie jej odbicia przy wyjściu z autobusu lub na wyjściowej bramce w metrze. Doładować można ją tam gdzie kupić i w sumie nie ma kwoty minimalnej, ale my doładowywaliśmy za nie mniej niż 20 dirhamów. Kasowniki do o

   Usuń
  4. Kasowniki znajdują się przy każdych drzwiach wejściowych do autobusu oraz przy wejściu/wyjściu w metrze.

   Usuń
 3. Dziękujemy, na pewno się przydadzą. Nie długo wybieram się do Dubaju z mężem.

  OdpowiedzUsuń