Manu_Arktyka

wtorek, 24 lutego 2015

Historia pewnego zamku

Był piękny słoneczny dzień roku 1508, kiedy to rozpoczęła się budowa tego cudownego renesansowego zamku znajdującego się na wysokiej skarpie wiślanej. Rozpoczął ją Pan Mikołaj Firlej, hetman wielki koronny... a dokończył 18 lat później jego syn Piotr. Zamek w Janowcu, bo o nim mowa, odwiedziłyśmy w roku 2013 kiedy to jeszcze trwała jego renowacja. Padał deszcz, a na ścieżkach można było przeskakiwać kałużę. Z góry można podziwiać Wisłę i dużo bardziej zatłoczony Kazimierz Dolny.
Wracając jednak do zamku...
W latach 1565-85 włoski architekt Santi Gucci prowadził przebudowę stylu tego zamku.
W 1656 roku Szwedzi najechali ten piękny zamek, ograbili go i podpalili. Jego los uratowała rodzina Lubomirskich odbudowując go w stylu barokowym pod nadzorem holenderskiego architekta Tylmana.
Jedną z ciekawszych historii zamku jest fakt, iż w 1783 roku Jerzy Marcin Lubomirski tak najzwyczajniej przegrał go w karty.
Późniejsze losy to sprzedaż z rąk do rąk i niemożność utrzymania zamku w dobrym stanie.
Na szczęście w roku 1993 zamek trafia w ręce Muzeum Nadwiślańskiego i stopniowo jest remontowany, a my możemy cieszyć się jego pięknem.

10 komentarzy:

 1. uwielbiam zamek w Janowcu nad Wisłą! Uwielbiam!

  OdpowiedzUsuń
 2. Jest klimat, oby dobra passa trwała i trwała :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Niestety tam nie dotarłam podczas mojej wizyty w tych okolicach...

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Aga musisz tam koniecznie wrócić, bo to miejsce ma niesamowity urok.

   Usuń
 4. Świetnie, że pisze Pani o miejscach w Polsce! Gdzie nie spojrzeć, wszędzie wychwalana zagranica, jakby u nas brakowało pięknych miejsc do odwiedzenia :) Cudze chwalicie.... :-))
  Co prawda ja póki co zamieszczam relacje ze swoich zagranicznych podróży, jednak poważnie rozważę także pisanie o naszych rodzimych wycieczkach! Ankowe podróże do odwiedzenia tutaj : http://kropeczka169.wix.com/witajprzygodo!
  Pozdrawiam serdecznie!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Aniu koniecznie pisz o pięknych miejscach w Polsce. Bądźmy dumni z naszego kraju, jego historii i obyczajów! A na Twoją stronkę na pewno zajrzę
   Pozdrawiam!

   Usuń