menu_AFT20

poniedziałek, 14 października 2013

Jesień w przyzamkowym parku

W ramach projektu "Zachowanie dziedzictwa kulturowego i osiągnięć kulturalnych Zagłębia" wspartego środkami Unii Europejskiej na zamkowym wzgórzu w Będzinie powstał przepiękny park dla dzieci i dorosłych. W parku znajdują się tak zwane "punkty magiczne", schody, podesty oraz cudowny plac zabaw dla najmłodszych. Jeśli do tego wszystkiego dorzucimy jesienne kolory, słońce i temperaturę powyżej 20 stopni, to aż szkoda nie skorzystać. Z tego właśnie powodu wczorajsze popołudnie spędzaliśmy na świeżym powietrzu i było cudnie. Przechadzaliśmy się alejkami, podziwialiśmy "nowoczesną" historię, pobawiliśmy się na placu zabaw i obejrzeliśmy pozostałości żydowskiego cmentarza znajdującego się w pobliżu zamku. Myślę, że najlepszym sposobem pokazania i zachęcenia do odwiedzenia tego miejsca będą zdjęcia. One oddadzą jak cudownym miejscem stało się będzińskie wzgórze zamkowe.

wtorek, 8 października 2013

Pszczyński park i rynek

W niedzielne popołudnie poza zwiedzeniem zagrody żubrów w Pszczynie mieliśmy również okazję przespacerować się parkiem, pięknym parkiem zamkowym pełnym ciekawych alejek, mostków i jeziorek. Niezwykłe miejsce w środku miasta.

 Niezwykle piękny budynek, pełen rzeźbionych elementów, dopieszczony w każdym calu.

poniedziałek, 7 października 2013

Pokazowa Zagroda Żubrów w Pszczynie

Wczoraj po obiadku wyruszyliśmy ponad 40 km od domu pooglądać żubry (i nie tylko, ale o tym w kolejnym poście). Pokazowa Zagroda Żubrów mieści się przy ul. Żorskiej 5, do której nasza nawigacja nie potrafiła nas zaprowadzić. Troszkę się pokręciliśmy, popytaliśmy i udało się - żubry znalezione!


Do zagrody od głównej ulicy prowadzi piękny chodniczek parkowy, a tuż przy drodze znajduje się parking. Cena biletów dla dorosłych to 9zł. Nasza 4-latka nie płaciła nic - super! Przeszliśmy pod piękną bramą wejściową i niespodzianka. Żubry to nie jedyne zwierzęta znajdujące się w zagrodzie. Można tu znaleźć daniele, sarny, jeleń szlachetny, gęś łabędzionosa, łoś czy pawie indyjskie oraz oczywiście żubry.

sobota, 5 października 2013

Jesień w Parku Dietla

Kto powiedział, że w mieście trzeba się nudzić... nic z tych rzeczy. Jest tak wiele miejsc, po których warto sobie podreptać, że w słoneczna pogodę (taką jak dziś) aż szkoda siedzieć w domu. Wybraliśmy się dziś do Sosnowieckiego Parku Dietla mieszczącego się przy ul. Żeromskiego. To park w którym historia dogoniła teraźniejszość. W swoich początkach park był prywatną własnością Henryka i Klary Dietlów i mieści się tuż przy dawnym ich pałacu. Około 1947 roku park został publicznie otwarty i stał się parkiem miejskim. W parku znajduje się piękna fontanna i charakterystyczny obiekt - budowla wypoczynkowa, która niestety z roku na rok coraz bardziej niszczeje. Budowla widokowo - odpoczynkowa była kiedyś centralnym punktem parku, niestety dziś stoi na tyłach Hali Sportowej i Krytej Pływalni pobudowanej w latach 70-tych (z hakiem) XX wieku. Szkoda... ale niestety wiele naszym zabytków czeka podobny los lub taki los już je spotkał.

 Punkt widokowo-odpoczynkowy