niedziela, 12 czerwca 2016

Industrialnie w Zabrzu

"Chcesz poznać świat, w którym nic nie jest wirtualne, 
a wszystko jest co najmniej 3d?
Chcesz usłyszeć syk maszyn parowych?
Wspiąć się na wieże wyciągowe szybów albo zejść w głąb ziemi?

To cytat z tegorocznego "Programu Industriady", który trafia w sedno. W województwie śląskim znajduje się szlak zabytków techniki. To kilkadziesiąt obiektów dawnego życia industrialnego tego województwa, które podczas Industriady ukazują wszystko co najlepsze i najciekawsze. Warto tu przyjechać nie tylko w ten dzień, ale każdy inny i zobaczyć co kryje ziemia i niebo.
Dziś pokaże trzy perełki Zabrza, które mogę polecić w 100%. 

Szyb Maciej


Szyb znajduje się na ul. Srebrnej 6. Jest to jeden z szybów nieistniejącej już kopalni Concordia. Służył jako szyb wyciągowy. Obecnie można zwiedzać tu wieżę szybową, w której znajduje się głębinowe ujęcie wody pitnej oraz budynek nadszybia. Można również zjeść coś dobrego w istniejącej tu od lat restauracji.

poniedziałek, 6 czerwca 2016

Łańcut - perełka podkarpacia

Podkarpacie to była dla nas wyprawa w nieznane. Dlaczego?
Ciężko się przyznać, ale ten region Polski znamy raczej z opowiadań niż z własnego doświadczenia. Odkrywanie zakątków województwa podkarpackiego było cudowną przygodą. Warto było się tu pofatygować i przeżyć tą niezapomnianą historię.


Łańcut, bo to o nim miało być, kryje wspaniałe miejsca: zamek, storczykarnię, wozownia, gloriettę oraz przepiękny kilku-hektarowy park.

czwartek, 2 czerwca 2016

Odwiedź Rzeszów, bo warto!

Prezydent Rzeszowa mówi, że to miasto innowacji.
Dla nas Rzeszów był ciekawy, spokojny, przyjazny, zielony, przyjemny, gdzie życie toczy się nieco wolniej niż w innych stolicach województw.

Jak jest? Co tu zobaczyć?
W 24h weekendu, można fajnie spędzić tu czas.

Rynek
Rynek jest piękny. To centralny plac miasta Rzeszowa ze studnią z XVIII wieku. Jest tu dużo przyjemnych knajpek z ogródkami oraz sporo ludzi. Ceny są przyjazne, szczególnie w porównaniu ze stolicą lub Krakowem. Dobrego piwa można napić się już za 8 zł, a obiad zjemy za około 22 zł.


Ratusz
Prawdopodobnie zbudowano go w roku 1591. Jego obecny kształt pochodzi jednak z przełomu XIX i XX wieku. Co prawda nie ma w nim muzeum czy nie zwiedza się go w ten sposób, ale do środka można wejść i zobaczyć cudowne gabloty, obrazy i witraże na głównych korytarzach.