rekord_manu

sobota, 15 czerwca 2013

SKANDYNAWIA

Skandynawia czyli Norwegia i Szwecja moimi oczami...

Dzięki podróżom służbowym zobaczyłam zakątki Skandynawii i mimo, iż chciałabym dużo dużo więcej, cieszę się bardzo z tej namiastki. Niestety Skandynawia jest dość droga, choć loty do Oslo lub Sztokholmu można kupić za groszę w wielu promocjach tanich linii, więc reasumując mniej za podróż, więcej na miejscu i tak wychodzimy na swoje.
Oba odrobinę przeze mnie zwiedzone kraje są równie piękne. Mnóstwo tam zieleni, a tereny blisko morza przepiękne. Ważne, dla tych którzy myślą się tam wybrać, że w Szwecji można biwakować jedną dobą na łące czy polu, jeśli gospodarz wyrazi na to zgodę za darmo. Ludzie są tam bardzo mili, więc wakacje mogą być dość tanie. Nie wiem czy ten sam zwyczaj panuje w Norwegii, ale myślę, że łatwo to wyguglować.


Ceny paliwa są również zbliżone do naszych, więc wypożyczenie auta na zwiedzanie to świetny pomysł. Gorzej z jedzeniem, więc warto go zabrać w miarę możliwości ze sobą.
Za to polecam cudowne i niezwykle smaczne ryby w Szwecji. Nie wszędzie, ale w wielu miejscach można je spotkać. Dla tych, którzy nie lubią ryzykować i boją się, że trafią coś nieświeżego, polecam puszki. Wbrew pozorom jest tam 90% ryby i 10% sosu, a nie na odwrót jak u nas (no może ciut przesadziałam).
To na koniec, by nie zanudzić kilka fotek z opisami i bawcie się w Skandynawii bo warto!

Nie wolno podchodzić do nich zbyt blisko ze względu na broń, którą posiadają. Pamietajcie o tym, bo to nie złośliwość, tylko wymogi. Dodatkowo w zależności od miejsca, z niektórymi można rozmawiać, a z niektórymi nie. Ciężka praca!

Wspaniałe widoki w Sztokholmie letnią porą...

Jest tu wiele zabytków, które warto zobaczyć i pięknych muzeów...

...oraz parków tematycznych. Tu ruchoma rzeźba (choć tego nie widać), która łaczy stare i nowe.

 
To już Norwegia (miasto Moss) i cudaśne rzeźby w okolicy portu. Oczywiście portu jednego z wielu.
Norwegia, Oslo - Pałac Królewski. Warto jest tutaj obejrzeć niezwykle uroczystą zmianę warty. Jest orkiestra, mnóstwo turystów, ale rownież niezapomniane wrażenia.

Na koniec moje stopy w zimowy dzień na pięknym białym piasku w Szwecji w Falsterbo. W lato musi tu być niezwykle pięknie, bo mamy pola golfowe, domki, wspaniałe hoteliki i cudne plaże. Niestety ja byłam zimą, kiedy było wietrznie i śnieżnie.

2 komentarze:

  1. Miałam przyjemność zwiedzać szwedzkie miasteczko Kalmar - Sztokholm wciąż przed nami....kto wie, może w większym gronie:-) Za jakiś czas krótka fotorelacja znajdzie się na moim blogu, który dopiero zaczyna raczkować;-) Zapraszam trzywloczykije.blogspot.com

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Sztokholm ma wiele do zaoferowania, więc polecam. Na bloga zajrzę z przyjemnością :-)

      Usuń